Криптографія (переклад за Таненбаумом)

Криптографія

Слово криптографія (cryptography) походить від грецьких слів, що означають «таємне писання». У криптографії довга і яскрава історія, що нараховує кілька тисяч років. В даному розділі ми лише коротко згадаємо деякі окремі моменти в якості вступу до подальшої інформації. Бажаючим ознайомитися з повною історією криптографії рекомендується (Kahn, 1995). Для отримання всебічного уявлення про поточний стан справ див. (Kaufman та ін, 2002). З математичними аспектами криптографії можна познайомитися, прочитавши книгу (Stinson, 2002). Менш формальною (з математичної точки зору) мовою ведеться виклад (Burnett і Paine, 2001).

З професійної точки зору поняття «шифр» і «код» відрізняються один від одного. Шифр (cipher) являє собою посимвольне або побітове перетворення, що не залежить від лінгвістичної структури повідомлення. Код (code), навпаки словом або символом. Коди в даний час не використовуються, хоча історія у них, звичайно, славна. Найкращим вважається код, який використовувався американськими військами в Тихому океані під час Другої світової війни. Просто для ведення секретних переговорів використовувалися носії мови індіанців Навахо, словами з них позначалися військові терміни. Наприклад, слово чаї-дагахи-найл-цайди (словом chay-dagahi-nail-tsaidi — буквально: вбивця черепах) означало протитанкову зброю. Мова Навахо тонова, дуже складна, не має письмової форми. І жодна людина в Японії не мала про неї жодного уявлення.

У вересні 1945 року газета San Diego Union так описувала цей код: «протягом трьох років, де б не висаджувалися військові моряки, вуха японців розрізняли лише дивний булькаючий шум, що перемежовується з іншими звуками. Все це нагадувало клич тибетського ченця або звук виливаної пляшки з гарячою водою». Японці так і не змогли зламати цей код, і багато носіїв мови індіанців Навахо були удостоєні високих військових нагород за відмінну службу і сміливість. Той факт, що США змогли розшифрувати японський код, а японці так і не зламали Навахо код, зіграв критичну роль в американській перемозі у Тихому океані.

Добавить комментарий

Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте как обрабатываются ваши данные комментариев.

Закрыть меню