Просте пояснення “Інтернету Речей”

Інтернет речей або IoT (Internet of things) стає темою все більше обговорюваною як в робочому середовищі, так і поза ним. Це концепція, яка не лише має потенціал вплинути на те, як ми живемо, але й на те, як ми працюємо. Але що таке “Інтернет речей” і який вплив вона може здійснювати на вас, і чи може взагалі? Існує багато складних моментів навколо “Інтернету речей”, але я зосереджуся на основах. Велося вже багато технічних та політично-споріднених розмов, але люди досі намагаються зрозуміти їх основну суть.

Давайте розпочнемо з розуміння деяких речей.

Широкосмуговий доступ до Інтернет стає дедалі доступнішим, вартість підключення зменшується, все більше пристроїв створюються з Wi-Fi можливостями, і датчиками, вбудованими в них, вартість технології падає, а розповсюдження смартфонів стрімко зростає. Всі ці речі створюють “ідеальний шторм” для інтернету IoT.

То що ж таке Інтернет речей?

Простіше кажучи, це концепція прямого підключення будь-якого пристрою з вкл/викл перемикачем до Інтернету (і/або іншого пристрою). Це включає в себе все – від мобільних телефонів, кавоварок, пральних машин, навушників, світильників, переносних пристроїв і майже все, що може спасти вам на думку. Це також стосується компонентів машин, наприклад реактивного двигуна літака або нафтової бурової вишки. Як я й казав, якщо у пристрою є кнопка включення і виключення, то швидше за все він може бути частиною інтернету речей. Аналітик компанії Gartner говорить про те, що до 2020 року буде налічуватися понад 26 млрд під’єднаних пристроїв… Це багато підключень (деякі аналітики прогнозують навіть більше 100 мільярдів підключених пристроїв). Інтернет речей – це гігантська мережа з об’єднаних “речей” (в яку входять і люди). Взаємодія буде відбуватися між парами люди-люди, люди-речі, та речі-речі.

Як це впливатиме на вас?

Нове правило на майбутнє: “все, що може бути підключено, буде підключено.” Але для чого так багато підключених пристроїв, що спілкуються між собою? Є багато прикладів, як це може виглядати або яку потенційну користь може принести. Скажімо, наприклад, ви в дорозі на зустріч; ваш автомобіль міг би мати доступ до вашого календаря і знати наперед, який краще маршрут обрати. Якщо рух ускладнений ваш автомобіль може надіслати текстове повідомлення вашим колегам про те, що ви запізнитеся. Що, якщо ваш будильник будить вас в 6 ранку, а потім наказує вашій кавоварці приготувати каву для вас? Що, якщо ваше офісне обладнання знало, коли саме закінчуються запаси, і автоматично повторно замовило нові? Що, якщо пристрій, який ви використовували на робочому місці може сказати вам, коли і де ви були найбільш активним і продуктивним, і поділився цією інформацією з іншими пристроями, які ви використовували впродовж роботи?
В більш широкому плані, ІoT може застосовуватись, наприклад, у транспортних мережах “розумних міст”, які можуть допомогти нам зменшити витрати і підвищити ефективність для таких речей, як використання енергії; це допомагає нам зрозуміти і покращити те, як ми працюємо і живемо. Рисунок нижче показує як це може виглядати.

Реальність така, що даний напрям забезпечує практично необмежені можливості і зв’язки, багато з яких ми навіть не можемо собі уявити або повністю оцінити їх вплив. Не важко зрозуміти, як і чому Інтернет речей така гаряча тема сьогодні, вона, безумовно, відкриває багато можливостей, але водночас і безліч проблем. Однією з найбільших проблем є безпека. З мільярдами пристроїв об’єднаних разом, чи можуть люди бути певними, що їх інформація залишиться в безпеці? Чи хтось зможе зламати ваш тостер і тим самим отримати доступ до всієї вашої мережі? IoT також відкриває більше загроз безпеки перед компаніями по всьому світу. Тоді у нас виникає питання про обмін конфіденційними даними. Це актуальна тема навіть сьогодні, тому можна тільки уявити, як розмова і проблеми будуть лише загострюватися, коли мова йтиме про мільярди підключених пристроїв. Інше питання, що багато компаній, зокрема, зіткнуться з величезною кількістю даних, які вироблятимуться усіма цими пристроями. Компаням потрібно придумати спосіб зберігати, відслідковувати, аналізувати і осмислювати величезні обсяги даних, які будуть згенеровані.

То що тепер?

Розмови з приводу інтернету речей ведуться (і велися протягом кількох років) в усьому світі, адже ми прагнемо зрозуміти, як вони вплинуть на наше життя. Ми також намагаємося зрозуміти, що тим більше можливостей і проблем для нас виникатимуть, чим більше і більше пристроїв приєднуватимуться до IoT. Зараз найкраще, що ми можемо робити, це бути свідомими про те, що таке ІоТ, та який потенційний очевидний вплив вони можуть здійснити на те, як ми працюємо і живемо.

Переклад за Jacob Morgan
Jacob Morgan is a keynote speaker, author (most recently of The Future of Work), and futurist.

Оригінальна стаття (eng):
www.forbes.com/sites/jacobmorgan/2014/05/13/simple-explanation-internet-things-that-anyone-can-understand/#73b3caf66828

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.