Вчені створили найбільшу модель Всесвіту на найпотужнішому суперкомп’ютері

Група китайських вчених, в рамках тестування Sunway TaihuLight – найпотужнішого суперкомп’ютера в світі на сьогоднішній день, здійснила розрахунки математичної моделі, яка являє собою найбільшу цифрову модель Всесвіту. Згідно з наявною інформацією, дослідники назвали дані розрахунки “генеральною розминкою” для суперкомп’ютера Sunway TaihuLight, в розрахунках було задіяно 10 мільйонів обчислювальних ядер. Розрахована модель Всесвіту була в п’ять разів більшою, ніж модель, розрахована астрофізиками з університету Цюріха в червні цього року. І на розрахунки китайської моделі Всесвіту пішла всього одна година роботи суперкомп’ютера Sunway TaihuLight, в той час, як швейцарському суперкомп’ютеру Piz Daint для розрахунків меншої моделі було потрібно 80 годин.

Моделювання космічного простору і процесів, що в ньому відбуваються дозволяє вченим-астрофізикам визначати найперспективніші з наукової точки зору області космосу, вивчення яких принесе велику кількість цінних даних. Крім цього, комп’ютерне моделювання дозволяє пролити світло на деякі таємниці і загадки, включаючи темну матерію і темну енергію.

Моделювання, проведене китайськими вченими, було зосереджено на процесах, що відбувалися в момент “народження” і початкового розширення Всесвіту, остання часова точка моделювання умовно відповідала 10 мільйонам років потому моменту Великого Вибуху. Однак цей момент часу не є межею, яка визначається доступними ресурсами суперкомп’ютера Sunway TaihuLight. Згідно Гао Лянг (Gao Liang), керівника наукової групи, вони зупинили розрахунки моделі через те, що в черзі на обчислювальний час в цей день стояли ще інші клієнти.

І на закінчення слід зазначити, що у китайського суперкомп’ютера Sunway TaihuLight поки ще є деякі вади в його архітектурі, через які він дуже рідко використовується на повну потужність. Але членам групи Гао Лянг вдалося розробити максимально ефективний код моделі, який орієнтований на архітектуру Sunway TaihuLight, використовує всі можливості суперкомп’ютера і дозволяє виводити його майже на повну потужність, не піддаючи систему ризику краху.

В майбутньому група Гао Лянг планує повторити розрахунки моделі Всесвіту з моменту Великого Вибуху і по нинішній час, тобто часовий проміжок, охоплений моделюванням, складе 13.8 мільярдів років. Однак, для розрахунків такої моделі потужності суперкомп’ютера Sunway TaihuLight вже може не вистачити і вченим, швидше за все, доведеться почекати появи суперкомп’ютера наступного покоління, який, за наявною інформацією, буде в десять разів швидшим за суперкомп’ютер Sunway TaihuLight і буде вводитися в експлуатацію в 2019 році.

За матеріалами http://www.dailytechinfo.org

Добавить комментарий

Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте как обрабатываются ваши данные комментариев.

Закрыть меню